۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر
تنظيم نرم‌افزار Outlook

راهنماي تنظيم نرم‌افزار Outlook جهت دريافت و ارسال نامه از طريق سيستم پست الكترونيكي دانشگاه

پست الكترونيكي، ارسال و دريافت نامه از طريق اينترنت يا از طريق شبكه‌هاي خصوصي مانند اينترانت مي‌باشد. پست الكترونيكي از خدمات اوليه در اينترنت مي‌باشد. نامه‌هاي الكترونيكي مي‌تواند يك متن ساده و يا فايل‌هاي گوناگون كه به همراه يك متن ساده ارسال مي‌شوند باشد.
ابتدا به معرفي اجمالي دو نرم افزار مايكروسافت آتلوك (Microsoft Outlook) كه از مجموعه نرم‌افزارهاي مايكروسافت آفيس(Microsoft Office) مي‌باشد و ديگري نرم‌افزار آتلوك اكسپرس(Outlook Express) كه به همراه نصب ويندوز بر روي سيستم نصب مي‌شود.
همانطور كه مي‌دانيد زماني كه صرف نوشتن نامه يا خواندن نامه‌هاي رسيده بصورت Online مي‌شود تقريباً زياد است و زمان اتصال شما به اينترنت را تلف مي‌كند. با اين برنامه مي‌توانيد نامه‌هاي خود را در حالت Offline تايپ كرده و سر فرصت كامل كنيد، فقط براي ارسال آن كافيست لحظات كوتاهي به اينترنت متصل شويد و نامه‌هايتان را ارسال نماييد همينطور برعكس، كافيست براي چند لحظه به اينترنت متصل شويد تا نامه‌هاي رسيده به Mailbox تان را روي كامپيوتر خود داشته باشيد و پس از قطع اتصال به اينترنت بصورت Offline نامه‌هايتان را بخوانيد. اين برنامه فقط با سايت‌هايي كار مي‌كند كه امكان اتصال IMAP ،POP3 و SMTP را داشته باشند.
براي ايجاد اتصال به سيستم پست الكترونيكي دانشگاه اصفهان مي‌توان از پروتكل‌هاي(قوانين) POP3 و IMAP استفاده نمود.

مزايا و معايب استفاده از نرم‌افزار Outlook
مزاياي استفاده از Outlook :
1- صرفه جويي در وقت
2- انتقال نامه‌ها به هارد و امكان دسترسي به نامه‌ها و نوشتن نامه به صورت OffLine
3- امكانات زيادي كه اين گونه نرم افزار‌ها براي نظم بخشيدن و سازمان دهي پست الكترونيكي به كاربر ارائه مي‌كنند. مثل دفترچه آدرس قدرتمند، تقويم و برنامه‌ي زمانبندي كارها
4- آتلوك داراي يك فولدر جديد براي پيام‌هاي ناخواسته (Junk) است كه داراي فيلتر قابل به روز شدن است. فايل به روز كننده آن در سايت مايكروسافت موجود است و درجه حساسيت آن هم قابل تنظيم مي‌باشد. مشكل عمده Outlook در عدم سازگاري كامل با نسخه‌هاي قبلي خود است. يعني فايل PST ساخته شده در Outlookهاي قبلي در نسخه 2003 قابل استفاده است، ولي عكس آن ممكن نيست. فايل PST حاوي همه نامه‌هاي الكترونيكي، آدرس و مشخصات دوستان شما در Outlook است. در نسخه 2003 امكان جديدي به آن اضافه شده است كه پشتيباني بهتري از كاراكترهاي يوني‌كد دارد و بنا به ادعاي مايكروسافت، فشرده‌سازي بهتري ارائه مي‌كند.

معايب استفاده از Outlook :
1- نامه‌هاي الكترونيكي پس از دانلود بر روي سيستم منتقل مي‌شوند حتي اگر ويروسي باشند. از باز كردن و خواندن نامه‌هايي كه گيرنده‌ي نامه را نمي‌شناسيد خودداري كنيد.
2- برنامه‌هاي سرويس گيرنده پست الكترونيكي متعلق به شركت ماكروسافت، هدفي جذاب براي اغلب نويسندگان كدهاي مخرب مي‌باشند. شايد يكي از دلايل آن، گستردگي و مدل برنامه نويسي خاص بكارگرفته شده در آنان باشد. تاكنون كدهاي مخرب فراواني، محصولات ماكروسافت را هدف قرار داده اند. براي مقابله با اين تهديدات Patch هاي برنامه پست الكترونيكي ماكروسافت را نصب نماييد و از يك آنتي ويروس خوب استفاده كنيد.
تاریخ به روزرسانی:
1397/07/17
تعداد بازدید:
324
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان - خیابان هزار جریب - دانشگاه اصفهان - مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات
تلفن: 37932323  تلفکس: 36684435
پست الکترونیک: 37932448 
 
Powered by DorsaPortal