۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر
ري تاملينسون، مخترع ايميل به شكلي كه ما آن را مي شناسيم، در روز تولد 75 سالگي خود بر اثر سكته قلبي درگذشت.
ري تاملينسون، مخترع ايميل به شكلي كه ما آن را مي شناسيم، در روز تولد 75 سالگي خود بر اثر سكته قلبي درگذشت.
 

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا از انگجت، تاملينسون در سال 1971 ميلادي هنگامي كه به عنوان مهندس در يك شركت تحقيقاتي در بوستون كار مي كرد، اولين سيستم ايميل مبتني بر شبكه را در ARPANET (نسخه اوليه اينترنت)، با قالب آشناي «نام ميزبان @ نام كاربري» ايجاد كرد. او در واقع اولين ايميل را به شكل امروزي آن ارسال كرد، اما بعدها در مصاحبه اي گفت كه به ياد ندارد متن پيغام ارسال شده، چه بود.

در سال 1977 رويكرد وي به عنوان قالب استاندارد ايميل معرفي شد. انتخاب نماد @ براي ايميل، اين نماد از ياد رفته را به يك كاراكتر محبوب و نمادي براي تمام هرچه به اينترنت مربوط است، تبديل كرد. وي در جريان كار خود، زمينه را براي شكل گيري شبكه هاي اجتماعي مدرن فراهم كرد. براي مثال توييتر بدون استفاده از اشاراتي كه در قالب «@ mention» ارسال مي شوند و امكان مكالمه با ساير كاربران را فراهم مي كنند، دنياي متفاوتي خواهد بود.


تاملينسون جوايز متعددي از Webby Award گرفته تا Prince of Asturias Laureate را دريافت كرد و نام او در تالار مشاهير اينترنت به ثبت رسيده است. اما او نيز مانند ساير پايه گذاران اينترنت از جمله تيم برنرزلي و وينت كرف، هيچگاه نيازي به اين جوايز نداشت؛ هر بار كه يكي از كاربران اينترنت به صورت آنلاين با سايرين ارتباط برقرار مي كند، در واقع از ميراث وي استفاده مي كند.

تاریخ:
1394/12/19
تعداد بازدید:
191
منبع:
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان - خیابان هزار جریب - دانشگاه اصفهان - مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات
تلفن: 37932323  تلفکس: 36684435
پست الکترونیک: 37932448 
 
Powered by DorsaPortal